6 grudnia 2013

Relacja z wykładu "O miłosci seksualnej"W środę, 4 grudnia, o godz. 18 odbył się wykład prof. Mariana Grabowskiego "O miłości seksualnej".
Osnową wykładu było poznanie w miłości seksualnej, powiązanie pomiędzy poznaniem a miłością. Profesor przywołał piękne słowa Maxa Schellera "Wielka miłość jest zawsze córką wielkiego poznania" oraz powołał się na Goethego "Poznajemy jedynie to co miłujemy" - czyli że prawdziwe poznanie, takie do głębi, nie ma szans na istnienie poza miłością -­ jakby na przekór temu co zdaje się współczesny człowiek myśleć dzisiaj o miłości. Profesor w swoich rozważaniach na temat tej problematyki podążał tropami Karola Wojtyły ­ starał się dociec jak w jego twórczości zarysowuje się wątek poznania w miłości seksualnej. Zwrócił uwagę na to, że poznanie jest najtrudniejsze w przeciwieństwie do seksualności, którą od razu widać. Poza tym wartości seksualne w przeciwieństwie do uczuć są przemijające. Żywiołem poznawania człowieka jest drugi człowiek i to co z niego promieniuje. 

Współczesna kultura sprowadza dzisiaj człowieka do jednego wymiaru ­ jego seksualnosć, prymitywnych zachowań, pomijając całe bogactwo głębi zarówno kobiecości, jak i męskości. Wg Karola Wojtyły miłość seksualna posiada trzy zasadnicze składniki: jest poznaniem przez zmysły, poznaniem przez uczucia oraz jest głębokim poznaniem osoby. Tam gdzie pojawia się uczucie tam jest możliwa kontemplacja piękna drugiego człowieka.
Spotkanie zakończyło się pytaniami i dyskusją uczestników.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza