7 kwietnia 2014

Zapraszamy na otwarcie wystawy rzeźby A. Dętkosia



8 kwietnia 2014 r. o godz. 18.00 w Bibliotece UKW przy ul. Szymanowskiego 3  (Galeria Biblioteki UKW - I piętro)  odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „W bibliotece o sztuce”, podczas którego odbędzie się otwarcie wystawy rzeźby Aleksandra Dętkosia „Świat - Człowiek – Sztuka” Sylwetkę i twórczość artysty przedstawi Piotr Siemaszko.
Wystawa będzie czynna w godz. otwarcia Biblioteki do 6 maja 2014 r.


 Aleksander Dętkoś urodził się w 1939 r. w Gorlicach. W latach 1955-1960 uczył się w zakopiańskim Liceum Plastycznym pod kierunkiem Antoniego Kenara. Kontynuował naukę W Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale rzeźby i ceramiki w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Jest jednym z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy. Od 1999 r. należy do Accademia Internazionale – Greci Marino – Italia z tytułem członka Akademii Sztuki.
Reprezentował polską sztukę na prestiżowych ekspozycjach międzynarodowych na całym świecie, m.in. w Madrycie (1997 r.), Barcelonie (1979 i 1986 r.) Rawennie (1988 r.) i Nowym Jorku (1990). Brał udział w wystawach zbiorowych sztuki polskiej, m.in. w Moskwie, Hanowerze, Oslo. Laureat wielu nagród artystycznych, m.in. w 1988 r. otrzymał złoty medal w Międzynarodowym Konkursie na Rzeźbę pn. „Dante” w Rawennie. Uczestniczył w wielu  wystawach ogólnopolskich i środowiskowych, był wielokrotnie nagradzany. W ostatnich latach otrzymał: Brązowy medal: Zasłużony Kulturze „GLORIA ARTIS” – nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2011 r.); ZASŁUŻONY DLA KULTURY MIASTA BYDGOSZCZ – nadany przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2012); „ZŁOTA ODZNAKA” za zasługi dla rozwoju rzeźby w Polsce i Związku Artystów Rzeźbiarzy – Warszawa (2013 r.); „Medal Jerzego Sulimy-Kamińskiego” za zasługi dla kultury Pomorza i Kujaw – Związek Literatów Polskich Bydgoszcz-Toruń (2013 r.).
W 2013 r. BWA w Bydgoszczy zorganizowało Wystawę Jubileuszową Rzeźby Aleksandra Dętkosia z okazji 40-lecia twórczości.

Aleksander Dętkoś jest niewątpliwie jednym z najbardziej oryginalnych artystów współczesnych, jednak i kategorię oryginalności, i współczesność rozumieć tu musimy nie jako zerwanie z przeszłością, ale twórczy dialog, mądrą asymilację, aktywną pracę wyobraźni przetwarzającą najrozmaitsze wątki europejskiej tradycji. (...)  Widzimy tu zarówno obiekty będące reakcją na zdarzenia czy doświadczenia czasu teraźniejszego, gdzie potrzeba społecznego zaangażowania i aktualności zbliża je już prawie do publicystyki, jak i realizacje symboliczne, skupiające myśli o charakterze zdecydowanie bardziej uniwersalnym: namysł nad metafizycznym wymiarem ludzkiego istnienia, nad duchową kondycją współczesnego człowieka czy wartością współczesnej kultury (…) Są to w pewnym sensie prace narracyjne, zamknięte w formach z brązu opowieści, anegdoty, refleksje skupiające się wokół jednego nadrzędnego centralnego punktu, jakim jest człowiek. Bohater tych przedstawień jest zawsze uwikłany w określoną sytuację, współistnieje ze światem symbolicznych znaków, z którymi tworzy integralną całość, a które określają i zarazem komunikują czy definiują jego egzystencjalną i kulturową rolę (…)
Ale, rzecz jasna, nie tylko potencjał ideowy tych prac jest tu ważny i wartościowy. Rzeźba Dętkosia posiada wyjątkową zdolność angażowania uwagi odbiorcy, a dzieje się to z powodu jej walorów plastycznych i wynikającej z tego atrakcyjności wizualnej. Naturalna, szlachetna barwa brązu, jego połysk, czasem zieleń patyny, różnorodność faktury i tworzywa (częste łączenie metalu i kamienia, czasem brązu i marmuru), urozmaicony inwentarz świetnie ukształtowanych i doskonale skomponowanych detali - cały zespół rozwiązań budujących koncepcję estetyczną artysty to zatem i jego wizytówka - znamię talentu i wyobraźni, ale też zaproszenie do czynnego współuczestnictwa w myśleniu o świecie, człowieku i sztuce.   
                                                                                                            
 Piotr Siemaszko        
                        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz