6 maja 2014

Relacja z V Ogólnopolskiej Konferencji Bibliologicznych Kół Naukowych



Był „Sen o Warszawie” może być też „Sen o bibliotece”, a to za sprawą V Ogólnopolskiej Konferencji Bibliologicznych Kół Naukowych, zorganizowanej 29 kwietnia przez Koło Naukowe Bibliotekoznawców, Katedrę Informacji Naukowej i Bibliologii oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wsparcia udzielili: Nukat (katalog centralny zbiorów polskich bibliotek naukowych i akademickich), Mak+ (system biblioteczny rekomendowany przez Krajową Radę Biblioteczną), UKW, Miasto Bydgoszcz, FRSI (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego), SBP (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich) oraz ARFIDO (system ochrony i identyfikacji księgozbioru).

„Sen o bibliotece. Próba diagnozy jej współczesnych zadań i funkcji” to spotkanie naukowe, którego głównym celem było zwrócenie uwagi na nowe, jak również na tradycyjne zadania i funkcje różnego rodzaju bibliotek: naukowych, szkolnych, publicznych itp. Ponadto skupienie się nad zadaniami, z którymi muszą zmierzyć się biblioteki wobec zmieniających się odbiorców oraz ich otoczenia. 


Konferencja została podzielona na 4 sesje. W pierwszej z nich głos zabrała m.in dr Erzsebét Tóth István Károly Boda z Uniwersytetu w Debreczynie na Węgrzech. Podjęła temat dziedzictwa kulturowego i wirtualnej rzeczywistości na przykładzie starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej (Cultural heritage and virtual reality – the ancient Library of Alexandria). 




Nie zabrakło również prelegentów z sąsiedniej uczelni toruńskiej, którzy omówili udostępnianie informacji publicznej jako usługę biblioteki, analizując różne typy bibliotek. Poruszono także rolę bibliotek zagranicznych w procesie integracji i edukacji społeczności imigrantów polskich. Na uwagę zasługuje ciekawa charakterystyka Praskiej Biblioteki Sąsiedzkiej omówiona przez prelegentkę z UW. 

Po przerwie na kawę w drugiej części spotkania głos zabrali Goście m.in. z UJ, UMCS i UW. Omówiono takie zagadnienia jak „Inspiracje w bibliotece – Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”, „Metodyki zarządzania projektami w działalności bibliotecznej”, „Bibliotekarska sieć wymiany wiedzy i inspiracji LABiB w perspektywie analizy sieciowej” itd.

Po obiadowej przerwie zastanawiano się czym zajmuje się współczesna biblioteka, omawiano również funkcję edukacyjno – resocjalizacyjną i zarazem rolę biblioteki we współczesnym systemie penitencjarnym i wiele, wiele innych tematów związanych z biblioteką, książką etc.

Pod koniec spotkania był czas na dyskusję i wręczenie dyplomów.

Drodzy Czytelnicy!

A czy Wasz sen o naszej Bibliotece się spełnił? J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz