10 października o godz. 14 odbył się w naszej Bibliotece Bydgoski Festiwal Kultury Węgierskiej. Jest to cykliczne wydarzenie zainicjowane przez Fundację dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz. W organizację Festiwalu szczególnie zaangażowali się: Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier, Biblioteka UKW, Honorowy Konsul Węgier w Bydgoszczy Pan Marek Pietrzak oraz Węgierski Instytut Kultury im. Balassiego w Warszawie.
Otwarcie Festiwalu poprzedziła konferencja prasowa, która rozpoczęła się o godz. 13. Brali w niej udział: Ambasador Węgier w Polsce Ekscelencja dr Iván Gyurcsík, Honorowy Konsul Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak, prof. Piotr Malinowski Prorektor ds. Finansów i Rozwoju, Magdalena Zdończyk dyr. Biura Kultury Bydgoskiej Urzędu Miasta.
Iván Gyurcsík podkreślił, że Festiwal jest okazją do bliższego spotkania się z kulturą i nauką węgierską oraz swoistą kontynuacją współpracy. Podziękował też naszemu Uniwersytetowi oraz władzom miasta za przyjęcie i wsparcie.
Iván Gyurcsík |
Pan Marek Pietrzak przypomniał, że to już kolejne spotkanie z kulturą węgierską, bowiem w naszym mieście działa Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier, które powstało w ub. roku i zrzesza 30 członków. Opowiadał o wielu pomysłach współpracy. Przypomniał też, że wspólnie z p. Erykiem Bazylczukiem, dyrektorem biura Honorowego Konsula i z p. Hanną Sowińską, redaktor Gazety Pomorskiej, napisał książkę o Józefie Szugyi Trajtlerze, a 11 XII przed wydaniem książki otworzył Rondo Trajtlera. Wspomniał także o zasłużonym dla Bydgoszczy Polaku węgierskiego pochodzenia Franciszku Florianie Czaki, który był pomysłodawcą budowy Kanału Bydgoskiego.
Marek Pietrzak |
Profesor Malinowski przybliżył ideę współpracy w zakresie nauki i kultury dotyczącą zarówno obszaru spraw studenckich, jak i naukowo-badawczych. Wydarzenia studenckie gł. dotyczyły intensyfikacji działań w zakresie wymiany programu Erasmus z Uniwersytetu w Debreczynie. Wspomniał także o rodzimych imprezach „Ster na Bydgoszcz” i „Wielka wioślarska” z zamysłem goszczenia u nas studentów węgierskich. Z kolei wydarzeniami naukowymi miałyby być konferencje oraz kontynuacja „Letniej Akademii Dyplomacji”.
Piotr Malinowski |
Pani Magdalena Zdończyk w imieniu Prezydenta Bydgoszczy podziękowała inicjatorom Festiwalu. Dodała, że miasto zawsze przychylnie spogląda na tego typu inicjatywy a Biuro Kultury Bydgoskiej, którym kieruje wsparło finansowo wydanie książki o Trajtlerze.
Magdalena Zdończyk |
Rzecznik prasowy UKW p. Małgorzata Jendryczka podkreśliła, że na naszym Uniwersytecie już od 3 lat odbywają się Dni polsko-węgierskie i że ten Festiwal, promujący kulturę węgierską w Polsce na pewno będzie wydarzeniem kontynuowanym w przyszłości.
O godz. 14 nastąpiło otwarcie Festiwalu – dyr. Biblioteki p. Aldona Chlewicka przywitała gości Ivana Gyurcsika i jego małżonkę Zuzannę Gyurcskinę Holom, I sekretarza Ambasady Illesa Pal Attyla, Konsula Honorowego Węgier Marka Pietrzaka, ks. Prałata Romana Kneblewskiego, radną Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbietę Krzyżanowską, węgierskiego generała, dowódcę Centrum Szkolenia Połączonych Sił NATO z siedzibą w Bydgoszczy Laszlo Szabo, dyrektora Biura Kultury Bydgoskiej Magdalenę Zdończyk, Prorektora ds. Finansów i Rozwoju prof. Piotra Malinowskiego oraz prof. Csaba Kiss – wykładowcę na Uniwersytecie Warszawskim w Katedrze Hungarystyki.
I. Gyurcsic przytoczył znane wszystkim słowa pisarza Stanisława Worcella: „Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi, i splatały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiego warunkiem życia i zdrowia”.
Prorektor Malinowski powitał wszystkich zebranych w imieniu J.M. Rektora Janusza Ostoja-Zagórskiego.
Następnie odbyła się debata „Bratankowie nieznani? Polacy i Węgrzy wczoraj i dziś”, w której udział wzięli prof. Csaba Kiss, Honorowy Konsul M. Pietrzak, I sekretarz ambasady p. Illes Pal Attyl, dwóch przedstawicieli Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier dr Paweł Stachowiak z UAM – historyk i politolog oraz Dariusz Stopikowski – artysta i projektant.
Głos zabrali również ks. Prałat Roman Knablewski, wielkim orędownikiem przyjaźni polsko-węgierskiej oraz p. Eryk Bazylczuk.
ks. Roman Knablewski |
Eryk Bazylczuk |
Po debacie p. Małgorzta Pelc (przedstawicielka firmy Tandem)
zaprosiła wszystkich na krótki film o produkcji wina w jednym z regionów
winiarskich Pannonhalma Apátság, z którego pochodzi wino „Bydgostia Consular”.
Przy wznoszeniu toastów i degustacji potraw węgierskich nastąpiło otwarcie
wystawy „W jak wino W jak Węgry” a potem zaproszono gości na występ zespołu
Piroska (Czerwony Kapturek) z Poznania.
O 17 rozpoczął się wieczór filmowy, na
którym zaprezentowano dwa filmy: „Życie agenta” w reż. Gabora Zsigmonda oraz
„Wielka sensacja” w reż. Roberta Koltai.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz