21 kwietnia 2017

Anna Karpińska z książką "Odnajdę Cię" w Bibliotece UKWW miniony czwartek (20.04.2017), w ramach cyklu "Wrota wyobraźni: akademickie spotkania z literaturą", mieliśmy przyjemność gościć Annę Karpińską. Pisarka przyjechał ze swoją najnowszą książką "Odnajdę Cię".

Anna Karpińska (ur. 1959) – studiowała politologię na Uniwersytecie Wrocławskim, potem przez dziesięć lat była asystentem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po urlopie (1992-1997) była dziennikarką w bydgoskim oddziale Gazety Wyborczej, a następnie ponownie pracowała na UMK. Ma własną firmę doradczą. Poświęca się bez reszty rodzinie i pisaniu książek. Kobieta, która sięgając po swoje doświadczenia tworzy dzieła bardzo bliskie kobiecej duszy, a jednocześnie poruszające problemy ważne dla wszystkich.


Spotkanie otworzyła dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka-Mączyńska, wraz z współautorem spotkania Adamem Wierzbanowskim.
W dyskusji wzięła udział dr Aldona Chlewicka-Mączyńska oraz dr Mirosław Gołuński z Katedry Literatury Powszechnej i Komparatystyki UKW.


Fragmenty powieści czytała Malwina Turek. Oprawą muzyczną zajął się Jędrzej Kubiak.Rozmówcy pytali autorkę m.in. o powody, dla których pisze taką a nie inną literaturę, o sposób kreowania postaci i dlaczego to kobiety są głównymi bohaterkami jej powieści, a także poruszane tematy społeczne, takie jak m.in. adopcja i rozwody.


Mirosław Gołuński podkreślił, że ta książka jest czystą treścią, z niej odbiorca może odczytać epokę, oddaje bowiem jej ducha, nie idealizuje, tylko rzeczywiście przedstawia go takim, jakim jest na prawdę. W swojej kategorii gatunkowej jest bardzo dobrą powieścią.


„Zwięzłość, wartkość akcji  i wplatanie istotnych szczegółów” - jak podkreśliła Aldona Chlewicka-Mączyńska jest wielkim atutem powieści „Odnajdę Cię”.


Adam Wierzbanowski podsumowując dodał, że poprzez tę książkę można polubić tzw. literaturę kobiecą. Jest świetna warsztatowo, trzyma nas w napięciu literackim, który sprawia, że jak zaczniemy czytać to trudno przestać. Porusza wiele problemów i jest zdecydowanie tą, która zaspokaja gusty różnego czytelnika,  takiego który oczekuje rozrywki, ale również takiego, który pragnie poznać cudze życia, a także zgłębić tajemnicę swojego.  Pisarka zdradziła nam, że kończy już drugą część cyklu Księgarnia pod Flisakiem pt. „Zostań ze mną”, książka „Odnajdę Cię” jest jej pierwszą częścią.  Natomiast marzeniem Anny Karpińskiej jest napisanie powieści romantycznej oraz aby chociaż jedna z jej książek została zekranizowana.   


Tradycyjnie po spotkaniu autorka rozdawała autografy i rozmawiała z czytelnikami.
WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz