3 października 2017

Zapraszamy na otwarcie wystawy "Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w dwudziestym wieku".
5 października o godzinie 12.00 w Bibliotece UKW odbędzie się otwarcie, największej z dotychczas prezentowanych u nas wystawy „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w dwudziestym wieku” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie. Wystawa opowiada o polskim ziemiaństwie poprzez historię wybranych kilkunastu rodzin. Autorzy uznali, że tylko konkretne przykłady i konkretni ludzie uświadomią zwiedzającym, że była to grupa społeczna, której przedstawicieli można nazwać elitą, czyli w dzisiejszym rozumieniu tego słowa — lokalnymi liderami. Działania swoje prowadzili na wielu polach: gospodarczym, politycznym, charytatywnym czy kulturalnym. Niemal w każdej rodzinie ziemiańskiej można znaleźć postaci zaangażowane w wydarzenia znane z podręczników historii, postaci, które współtworzyły dzieje Polski i wpływały na ich bieg.

Projekt wystawienniczy IPN i PTZ „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku” opowiada także o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939–1945 przez totalitaryzmy nazistowski i komunistyczny, o jej wywłaszczeniu po 1944 roku, w okresie Polski Ludowej oraz o stratach, jakie nastąpiły wraz z likwidacją tej warstwy społecznej.

Wystawa ma atrakcyjna formę planszową uzupełnioną multimediami. Towarzyszy jej specjalny portal rozszerzający ikonografię i treść.

W imieniu organizatorów, bardzo serdecznie zapraszam"

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza