19 września 2017

Zapraszamy na otwarcie wystawy pt. "Mój świat osobny" Soni ZengelZapraszamy 27 września 2017 r. o godz. 18.00 do Galerii Biblioteki UKW na kolejne spotkanie z cyklu "W bibliotece o sztuce", podczas którego odbędzie się otwarcie jubileuszowej wystawy malarstwa Soni Zengel pt. "Mój świat osobny".   

Sonia Zengel w 1974 uzyskała dyplom na Politechnice Poznańskiej, w latach 1980-1984 studiowała malarstwo u prof. Kazimierza Śramkiewicza w PWSSP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, publicystyką kulturalną. Jest autorką 57. wystaw indywidualnych, m.in. w Wilnie, Paryżu, Nantes, BWA (Miechów, Bydgoszcz, Ostrowiec Świętokrzyski), w Krakowie – 10. wystaw indywidualnych, w tym w Pałacu Sztuki w 2000 r. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Odbyła kilkadziesiąt podróży artystycznych do wielu krajów świata. 

Prace Artystki znajdują się w zbiorach prywatnych oraz instytucji kultury w Polsce i za granicą, między innym w Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, USA. 

Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz Klubu Profesorów „Wierzenica”. W 2002 r. została nagrodzona Medalem Prezydenta za szczególne zasługi dla Bydgoszczy, a w 2013 Medalem Archikonfraterni Literackiej „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”.

Artystka pracuje cyklami, by móc pełniej wypowiedzieć się w interesującym ją temacie. Stworzyła m.in. cykle: Stworzenie świata (1989), Bretania (1995), Czerwone obrazy (1996), Znaki miłości (1996), Paryż i Prowansja (1996 - otwarty), Mea Tenuitas (1999). 

Na wystawie zorganizowanej z okazji 30-lecia twórczości prezentowane są wybrane prace z całego okresu twórczego, wykonane różnymi technikami. Są obrazy olejne, akwarele, pastele oraz rzadko stosowana technika tuszu lawowanego.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz