9 lutego 2018

"Koniec" - otwarcie wystawy rysunku i malarstwa Włodzimierza Bykowskiego - relacja„Koniec” to tytuł wystawy rysunku i malarstwa Włodzimierza Bykowskiego, otwartej 7 lutego br. w galerii na II piętrze Biblioteki UKW, a która jest nawiązaniem do Jego pierwszej wystawy plastycznej „Fine” sprzed 30 lat. Na wystawie zaprezentowano plansze komiksowe z 1990 r. oraz rysunki i obrazy z ostatnich lat, które do tej pory nie były pokazywane w Bydgoszczy. Jest to już kolejna ekspozycja tego wszechstronnego autora w murach naszej galerii. 


Tym razem wystawę otworzyła Paulina Gawrych – koordynator ds. organizacji imprez Biblioteki UKW, która w kilku słowach zaprezentowała sylwetkę i działalność artysty. 


Włodzimierz Bykowski, który, jak sam podkreślił, nie chce tytułować się artystą, tylko technikiem sztuk plastycznych czyli rzemieślnikiem sztuki, za pomocą prezentacji, opowiedział o swojej działalności, dokonaniach, podejściu do swojej twórczości, która, jak mówi jest „realizacją marzeń z dzieciństwa”. Opowiedział o swojej przygodzie z komiksem, reklamą, z projektowaniem i designem paralotni. Sporą część prezentacji poświęcił swoim cyklom malarskim, technice i planowanym podejściu do ich tworzenia. Zaprezentował własne poglądy na temat współczesnej sztuki, co uważa za sztukę, a co według niego jest jej zaprzeczeniem, absurdem, żartem i stratą czasu jego odbiorcy. Odniósł się do performansu i ich autorów, a w nawiązaniu do tego, podniósł temat wyznaczania granic w sztuce. Uważa również, że w dzisiejszym świecie jest za dużo obrazów, one są wszędzie i dlatego nie zwracamy już na nie uwagi, obrazy w milionowych ilościach przelatują przed oczami, nie mamy czasu na to, żeby poświęcić im dłużej niż pół sekundy. Pierwsze wystawy fotografii, rysunku i malarstwa Włodzimierza Bykowskiego miały miejsce w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, pod koniec 1987 i na wiosnę 1988 r. Jedna z nich nosiła tytuł Fine i miała być zapowiedzią zaprzestania działalności plastycznej. W tym samym roku Włodzimierz Bykowski ukończył liceum i rozpoczął studia matematyczne. Jak się okazało, zapowiedź końca dotyczyła zainteresowań matematyczno-fizycznych, a nie odejścia od zawodu plastyka. W 1989 r. rozpoczął pracę nad komiksem Dick Jones, który ukazał się w 1990 r. w magazynie Fan. Następnie, przez 20 lat realizował się w reklamie i DTP. W 1999 r. ukazały się dwa pierwsze przewodniki rowerowe Bykowskiego: Weekend w drodze i Na piastowskich szlakach, które odniosły sukces wydawniczy i doskonale wpisały się w promocję turystyki rowerowej w regionie. W następnych latach (co roku) ukazywały się kolejne publikacje z zakresu turystyki pieszej, rowerowej i kajakowej, w tym zamawiane na zlecenie Urzędu Miasta Bydgoszczy. W sumie jest autorem około 30 przewodników, z których większość ilustrował własnymi zdjęciami. Łączny nakład jego publikacji książkowych przekroczył 100 tys. egzemplarzy. Pisał artykuły i dodatki prasowe propagujące walory krajobrazowe województwa kujawsko-pomorskiego, uczestniczył w tworzeniu Wiślanej Trasy Rowerowej. W zakresie turystyki współpracował również z Urzędem Marszałkowskim, PTTK i Zespołem Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Za swój największy sukces zawodowy uważa pracę związaną z projektowaniem designu paralotni Dudek Paragliders (Polska) i Nirvana (Czechy), które są znane i sprzedawane na całym świecie. 


Przy poczęstunku, goście podziwiali twórczość Włodzimierza Bykowskiego, jak również mogli zamienić kilka słów z ich autorem. 
Więcej zdjęć - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz