11 września 2018

"Międzynarodowa Dwujęzyczna Polsko-Ukraińska Szkoła Dyplomacji Kulturalnej" w Bibliotece UKW


"Międzynarodowa Dwujęzyczna Polsko-Ukraińska Szkoła Dyplomacji Kulturalnej" to druga już edycja międzynarodowego projektu kulturalno-edukacyjnego, realizowanego w dniach 02.09 - 09.09.2018. 



W ramach kilkudniowego wydarzenia, 7 września, w Bibliotece UKW, odbył się Dzień na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Oficjalnego otwarcia dokonał organizator imprezy Rafał Marcinkowski oraz kilka słów do młodzieży wygłosił Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy UKW prof. nadzw. dr hab. inż. Marek Macko.





W ramach programu Galina Kopyłowa zaprezentowała i opowiedziała o swojej wystawie fotografii  dotyczącej dzieci i młodzieży ze wschodu Ukrainy. 



Wykład wygłosił dr Wojciech Trempała z Instytutu Nauk Politycznych UKW pt. "Aspiracje, wartości, lęki młodzieży oraz młodych dorosłych w Polsce", po którym odbyła się debata z udziałem młodzieżą, nawiązująca do tematu. 



Młodzież z Ukrainy odwiedziła Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. 



Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Centrum Narodowe Mała Akademia Nauk Ukrainy oraz Centrum Języków Słowiańskich - SLAVOS, przy współpracy z Biblioteką Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Projekt realizowany był ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach XIII edycji programu "Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży" oraz ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Rektor UKW Prof. dr hab. Jacek Woźny, Konsul Ukrainy w Gdańsku Lew Zacharczyszyn, posłowie do parlamentu europejskiego Janusz Zemke oraz Kosma Złotowski. 

Głównym założeniem projektu jest budowanie relacji między młodymi Polakami i Ukraińcami poprzez współdziałanie, tworzenie wspólnych projektów a w perspektywie podejmowanie także przez nią wspólnych inicjatyw kulturalnych. Podczas realizacji projektu priorytetowo traktowana jest kwestia przełamywania wzajemnych stereotypów oraz pogłębiania wiedzy o naszych narodach.

W tegorocznej edycji jeszcze bardziej wyeksponowany został aspekt społeczny przedsięwzięcia, między innymi z uwagi na fakt, że stronę ukraińską reprezentować będzie młodzież, która ucierpiała w wyniku działań wojennych (dzieci osób które zginęły podczas protestów na Majdanie zima 2014 roku, dzieci młodzieży walczących na Wschodzie Ukrainy w tym także żołnierzy poległych a także dzieci uchodźców z terenów okupowanych, wywodzących się między innymi ze społeczności krymskotatarskiej oraz wschodnich rejonów Ukrainy).


WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz