11 września 2018

Statuetka "LODOŁAMACZ 2018" i I miejsce w kategorii "Przyjazna Przestrzeń" dla Biblioteki UKW !!!W dniu wczorajszym, tj. 10 września, w Hotelu Pod Orłem w Bydgoszczy wyróżniono zwycięzców regionalnego etapu konkursu "Lodołamacze 2018". W kategorii "Przyjazna Przestrzeń" I miejsce i Statuetkę "LODOŁAMACZ 2018" przyznano Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Statuetkę odebrali dyrektor Biblioteki – dr Aldona Chlewicka-Mączyńska oraz Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia – prof. Benedykt Odya.
Uczelnia stara się zapewnić użytkownikom z różnym rodzajem niepełnosprawności całkowity dostęp do korzystania z zasobów bibliotecznych. Biblioteka UKW nie tylko wspiera osoby z dysfunkcją narządu ruchu, ale również wspomaga osoby z dysfunkcją narządu wzroku oraz słuchu.

Jednak to nie koniec naszych prac w Bibliotece, aby stworzyć na uczelni przestrzeń społecznej integracji. W przyszłości zaplanowano powstanie pracowni tyfloinformatycznej oraz utworzenie zbiorów w piśmie punktowym i audiobooków dla osób niewidomych. 


"Budynek Biblioteki jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada udźwiękowione windy docierające na wszystkie kondygnacje oraz odpowiednio dostosowane toalety. Pod budynkiem znajdują się również miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Większość drzwi oznaczona jest napisami w piśmie punktowym. Z myślą o osobach słabowidzących użyto odpowiednie kolory kontrastowe w Oddziale Wolnego Dostępu oraz oznaczono wszystkie szyby. W Oddziale Wypożyczeń dostępna jest usługa Tłumacza Migam. Aplikacja ta wykorzystuje Polski Język Migowy oraz System Językowo-Migowy i tłumaczy rozmowę online w czasie rzeczywistym. W Auli Biblioteki zamontowano pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących. Natomiast w Czytelni Czasopism oraz w Oddziale Wolnego Dostępu znajduje się przenośny powiększalnik Portable Video Magnifier. W Oddziale Wolnego Dostępu dostępne są trzy kabiny dla osób z dysfunkcją ruchu, słabowidzących oraz niewidomych, które wyposażono w specjalistyczny sprzęt ułatwiający korzystanie ze zbiorów bibliotecznych. Co więcej, utworzono również dla osób niepełnosprawnych salę multimedialną. Wyposażona jest ona w tablicę interaktywną z regulowanym uchwytem ściennym dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ponadto w sali umieszczony jest tablet, który za pomocą programu DisplayNote ułatwia pracę osobom słabowidzącym. Z myślą o osobach słabosłyszących w pomieszczeniu znajduje się dodatkowe nagłośnienie." [źródło:http://tuchola.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/lodolamacze-2018-te-kujawsko-pomorskie-firmy-maja-serce-dla,4796594,gal,35310886,t,id,tm,zid.html]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz