31 października 2018

Wieczór Węgierski w Bibliotece UKW


„Polak, Węgier dwa bratanki…” – to słynne wyznanie przyjaźni obu narodów ma szczególne znaczenie w Bydgoszczy, zwłaszcza po zawiązaniu się w 2012 r. Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. Od tego czasu w gmachu Biblioteki UKW odbywają się różnego rodzaju spotkania oraz wystawy związane z Węgrami. W piątkowy wieczór 26 października 2018 r., zaprosiliśmy miłośników przyjaźni polsko-węgierskiej na „Wieczór Węgierski”, który zorganizowany został z okazji Święta Narodowego Węgier, upamiętniającego wybuch rewolucji w 1956 r. Organizatorami spotkania było Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier oraz Biblioteka UKW.


Gości przywitała i spotkanie otworzyła wiceprezes BTPW oraz z-ca dyrektora Biblioteki UKW Barbara Maklakiewicz. Miło było gościć na spotkaniu Joannę Zataj-Ross, koordynatora współpracy z zagranicą Urzędu Miasta Bydgoszczy.


Głos zabrał też prezes BTPW Leszek Rhode.

Wystąpienia zaproszonych gości poprzedził film, nagrany przez pracowników ambasady Węgier w Warszawie, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Słowami Jana Lechonia, składają Polakom serdeczne życzenia, kończąc je okrzykiem: „Niech żyje Polska Niepodległa”.


Dariusz Stopikowski - miłośnik Węgier i wieloletni członek BTPW, dokonał wprowadzenia do poematu napisanego i zarecytowanego przez Laszlo Gombköto. Utwór powstał z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i traktuje o niesprawiedliwości, bezsensie ofiar wojen, które są wywoływane i napędzane polityką, kapitałem i chęcią dominacji. "Poprzez swoją twórczość próbuje powiedzieć, jak bardzo jest mu ciężko patrzeć na niedoskonały świat, na zło, które w nas siedzi, którego my jako ludzkość, nie potrafimy wyeliminować i się go pozbyć, a te demony powracają poprzez konflikty" - dodał Stopikowski. Wiersz został zadedykowany Erykowi Bazylczukowi, zmarłemu przed trzema laty prezesowi BTPW.Wysłuchaliśmy również wspaniałego wykładu pt. „Stalinizm na Węgrzech i w Polsce. Dwa oblicza terroru” dr. Pawła Stachowiaka (UAM, BTPW).
Dariusz Stopikowski z kolei zaprezentował film: „Terror Háza - dom terroru - muzeum ofiar totalitaryzmu na Węgrzech", który jest syntetycznym skrótem bogatej ekspozycji zbiorów muzeum. Autor filmu tytułem wstępu powiedział, że jego prezentacja będzie ilustracją do wykładu dr. Pawła Stachowiaka, który mówił o okresie stalinizmu. Na jego filmie ujęty został dodatkowo okres, kiedy Niemcy zajęli Węgry w 1944 r. oraz tragiczne lata, aż do 1989 r. i zakończenia komunizmu na Węgrzech.   Po wystąpieniach wysłuchano koncertu muzyki węgierskiej w wykonaniu łotewskiego Duetu Vioval: Valerijs Ivanovs (skrzypce), Larisa Strelita-Strele (wiolonczela).Spotkanie towarzyskie przy specjałach kuchni węgierskiej zakończyło Wieczór Węgierski.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza