13 stycznia 2020

Zapraszamy do Biblioteki UKW na otwarcie wystawy grafiki i malarstwa Masakatsu TagamiSerdecznie zapraszamy do Biblioteki UKW w środę 15 stycznia 20120 r. o godz. 18.00 na otwarcie wystawy grafiki i malarstwa japońskiego artysty Masakatsu Tagami. Wszystkie prezentowane prace pochodzą z prywatnej kolekcji Janusza Traczykowskiego, który będzie też autorem wprowadzenia do wystawy.  

Od ponad pół wieku Masakatsu Tagami (urodzony w 1944 r. w Onoda, w prefekturze Yamaguchi) tworzy prace graficzne i malarskie. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Yamaguchi, następnie ukończył Wydział Grafiki i Malarstwa Uniwersytetu Tokijskiego. Początkowo artysta zafascynowany był przede wszystkim grafiką. W jego twórczości często pojawiają się wątki moralizatorskie i elementy fantastyczne, a prace dają widzowi pole do interpretacji wielu irracjonalnych wątków. Masakatsu Tagami w swoich ostatnich dziełach, tym razem malarsko, prezentuje świat w otchłani cynizmu, smutku, w karykaturze i prowokacji, nie wychodząc jednak poza granice kanonów narodowej japońskiej tradycji. 

Prace artysty wystawiane były w licznych galeriach Japonii, Anglii, Francji i Niemiec. W 1979 roku pierwszą w Polsce wystawę zorganizowano w toruńskim Biurze Wystaw Artystycznych, potem jeszcze w kilku innych miastach naszego kraju. Prace prezentowane w Galerii Biblioteki UKW pochodzą z kolekcji Janusza Traczykowskiego, korespondencyjnego przyjaciela Autora od lat młodzieńczych, i powstawały w różnych okresach twórczości japońskiego artysty.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza