22 stycznia 2021

Zapraszamy do zwiedzania wystawy pt. W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI. Obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919.


 
Przypominamy, że od kilku tygodni w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego możemy oglądać wystawę przygotowaną przez dr Anitę Maksymowicz o obozie rekruckim Armii Polskiej w Ameryce pt.: W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI. Obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919. 
 
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach pracy biblioteki z zachowaniem reżimu sanitarnego.
 

Organizatorami wystawy są: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Fundacja Kultury i Biznesu w Łodzi oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Partnerem i sponsorem wystawy jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (potomkowie i rodziny weteranów z 1920 r.)


Tytułowy Obóz Kościuszko, nazywany też „ Armią Polską w Ameryce” to obóz szkoleniowo-rekrucki Polonii w miasteczku Niagara-on-the-Lake, niedaleko wodospadu Niagara, założony staraniem m.in. Ignacego Jana Paderewskiego w 1917 r. dzięki jego kontaktom z prezydentem Stanów Zjednoczonych. I.J. Paderewski, ale i inni twórcy tej Armii Polskiej w Ameryce, jak Andrzej Małkowski, Teofil Starzyński czy Wacław Gąsiorowski, byli wybitnymi Polakami i ludźmi czynu. Obóz urządzony został za pieniądze polonijne, amerykańskie, kanadyjskie i francuskie, zlikwidowano go w marcu 1919 r. Przeszkolono tam ok. 22.000 żołnierzy, którzy regularnie przypływali po szkoleniu do Francji do Armii Polskiej we Francji (trzydziestoma okrętami francuskimi, na koszt Francji), brali udział w I wojnie światowej we Francji. Po 11 XI 1918 Józef Piłsudski bardzo nalegał na Francuzów i Romana Dmowskiego (zwierzchnika politycznego nad Armią Polską we Francji) aby ta Armia, licząca ok. 67.000 żołnierzy przybyła do Polski. Zatem po przetransportowaniu jej pociągami do kraju z gen. Hallerem w IV-VI 1919, od razu włączyli się do walk. Byli znakomicie wyszkoleni, uzbrojeni, przybyli m.in. z czołgami, samolotami, artylerią, końmi. Polscy żołnierze z Ameryki stanowili znaczącą część Błękitnej Armii - już w Ameryce byli umundurowani w błękitne francuskie mundury. O ile we Francji werbunek do Armii Polskiej (utworzonej 4 VI 1917) szedł bardzo opornie, tak w Ameryce bardzo szybko, 4-krotnie więcej ochotników zgłosiło się do wojska w pierwszym półroczu istnienia obozu. W promocję Obozu Kościuszko angażowały się m.in. żona I.J. Paderewskiego Helena Paderewska i Marcela Sembrich-Kochańska – Polka mieszkająca w USA, największa ówczesna śpiewaczka operowa świata. Wystawa pokazuje mało znane zagadnienia z historii Polski w XX w. o Polakach i ich czynie zbrojnym (…)


Wojciech Stanisław Grochowalski

 

W przypadku poprawy sytuacji epidemiologicznej planowany jest finisaż, połączony z prezentacją multimedialną dr Anity Maksymowicz (Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze) oraz projekcją filmu z 1927 r. o podróży weteranów do Polski (z muzyką, m.in. marszem skomponowanym dla weteranów przez I.J. Paderewskiego) z historycznymi zdjęciami z Gdyni, Gniezna, Poznania, Częstochowy (Jasna Góra), Zakopanego, Wilna, Lwowa, Krakowa, Warszawy, Łodzi, z Wołynia, Polesia, Zakopanego. (inf. będzie dostępna dostępna na stronie: www.biblioteka.ukw.edu.pl).
 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz