26 kwietnia 2021

Wystawa dotycząca projektu „Ucyfrowienie zasobów akademickich regionu kujawsko-pomorskiego... ” ruszyła w drogę promocyjną

14 kwietnia w podróż wyruszyła wystawa promująca projekt „Ucyfrowienie zasobów akademickich regionu kujawsko-pomorskiego dla potrzeb nauki i dydaktyki całego kraju”, który realizowany jest od 2018 r. przez naszą Bibliotekę oraz Bibliotekę UMK w Toruniu jako koordynatora. Pierwszy przystanek to Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, w której to wystawa będzie czynna do połowy maja. Plansze dokumentują pierwszą część zasobów, które zostały ucyfrowione przez naszą pracownię digitalizacji, a należą do nich m.in.: 

  • dokumenty należące do rodziny Poznańskich, które pochodzą z zasobów Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy, 
  • wspomnienia w postaci nagrań audio i zdjęć, które gromadzi, opracowuje i upowszechnia Pracownia "Pamięć bydgoszczan", 
  • dokumenty rodzinne Josefa Trajtlera, naczelnika kolejowego Urzędu Ruchu w Bydgoszczy, tzw. kolekcja węgierska,
  • tablica poświęcona konserwacji zachowawczej i renowacji dokumentów.

Wszystkie obiekty odpubliczniono w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej i cechuje je wysoki poziom unikalności na świecie, co oznacza, że należą do rzadkości i nigdzie indziej nie zobaczycie takich dokumentów. 

Wystawa będzie prezentowana w różnych instytucjach kultury i szkołach.

Wspomnę również, że 12 maja odbędzie się kolejne spotkanie promujące projekt, a podczas niego zaprezentowane będą kolejne cyfrowe kolekcje. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube UKW, a o szczegółach będziemy informować w osobnym poście, ale już teraz serdecznie zapraszamy :)

Więcej o projekcie TUTAJ . 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz