28 września 2022

30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Bibliotece UKW i Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW - 10 i 17 września 2022 r.



„Połączeni dziedzictwem” – tak brzmiało tegoroczne hasło 30. Europejskich Dni Dziedzictwa, cyklicznie odbywającego się projektu kulturalnego, społecznego i edukacyjnego o ogólnoeuropejskim zasięgu, pozwalającego mieszkańcom bezpłatnie zwiedzać zabytki oraz uczestniczyć w organizowanych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Biblioteka UKW oraz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW aktywnie włączyły się w te obchody pod jednym tytułem: „Słowo, obraz, wiedza i więzi społeczne – dziedzictwo kulturowe w przestrzeni uniwersyteckiej”. Zaplanowaliśmy prezentacje, wykłady, warsztaty oraz oprowadzanie po wystawach, a wszystko to było do zobaczenia i wysłuchania 10 i 17 września 2022 r.
Dziedzictwo to przedmioty, tradycja, wierzenia, wartości i wiedza. Dziedzictwo łączy pokolenia, pozwala przetrwać i nie zapomnieć, daje poczucie tożsamości i więzi. Jednak, aby ta więź mogła istnieć, niezbędna jest komunikacja, niegdyś opierająca się na przekazie ustnym, potem korespondencji pisanej, współcześnie wspomagają ją rozwiązania techniczne i elektroniczne. W tym duchu minął nam pierwszy dzień, kiedy oprowadzani przez dr Aleksandrę Jankowską mogliśmy zwiedzić wystawę pamiątek Polonii ze zbiorów Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Zachowane pamiątki, to przede wszystkim historie pożegnań, podróży w nieznane, wyobcowaniu, wielkich nadziejach... To opowieść o tęsknocie za odległą Ojczyzną, o miłości do kraju lat dziecinnych… to obraz życia i działalności polskiej emigracji.


Natomiast w bibliotecznych murach mogliśmy wysłucha i obejrzeć zaprezentowane przez Joannę Kosmeję rodzinne albumy fotograficzne mieszkańców dawnej Bydgoszczy, pochodzące z portalu „Pamięć Bydgoszczan – Archiwum Historii Mówionej”.


Wysłuchaliśmy prelekcji dotyczącej historii listu, a chętni mogli uczestniczyć w warsztatach kaligraficznych kursywy angielskiej, które poprowadziła Justyna Kubiak. Kolega Kazimierz Adamczyk niezwykle ciekawie opowiadał o cennych zabytkach kartograficznych pochodzących z naszych bibliotecznych zbiorów specjalnych oraz sposobie ich pozyskiwania i przechowywania.




Dzień zakończyliśmy prezentacją multimedialną, przygotowaną przez Katarzynę Mrotek i Paulinę Gawrych, która przeniosła nas do malowniczej Bydgoszczy z przełomu XIX i XX wieku uwiecznionej na starych pocztówkach, a udostępnianych w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.


Tydzień później, 17 września odbyła się druga część Europejskich Dni Dziedzictwa, podczas którego usłyszeliśmy Dyrektor Biblioteki UW dr Aldonę Chlewicką-Mączyńska i jej wykład z prezentacją na temat życia i kultury studenckiej w latach 1950-1990. Wystąpieniu towarzyszyła wystawa posterowa oraz prezentacja materiałów dokumentujących działalność m.in. legendarnego klubu studenckiego Beanus’70, działającego przez wiele lat przy naszej uczelni. Przybyli na ten wykład również studenci tamtych lat, w tym Jerzy Serwiński, wieloletni członek i kierownik klubu, który dopowiedział kilka ciekawostek związanych z historią klubu.




Mieliśmy również okazję wysłuchać prelekcji dr Agnieszki Wysockiej dotyczącej dziedzictwa wielkiego mistrza oraz ciekawostek z życia Wojciecha Weissa, a gości po „Saloniku Wojciecha Weissa” oprowadzi Joanna Gurgul.



Miło było nam gościć Państwa w murach Biblioteki UKW oraz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW i już dzisiaj zapraszamy za rok!


    WIĘCEJ ZDJĘĆ  TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz