27 września 2018

Kaplica Sykstyńska w Bibliotece UKWWczoraj, tj. 27.09.2018 r. w Bibliotece UKW odbył się niecodzienny pokaz. Pracownicy firmy Goldenmark zaprezentowali wielkie dzieło - album "La Cappella Sistina".  
Muzeum Watykańskie i uznany włoski wydawca dzieł sztuki Scripta Maneant połączyli siły, aby stworzyć nadzwyczajny trzytomowy zapis fotograficzny Kaplicy Sykstyńskiej. Dzięki trójwymiarowej rekonstrukcji całej przestrzeni i zastosowaniu najnowocześniejszego oprogramowania, Kaplica Sykstyńska została odtworzona z niespotykaną dotychczas wiernością.Album składa się z trzech tomów. Pierwszy z nich prezentuje freski z XV wieku, drugi poświęcony jest sklepieniu kaplicy, natomiast trzeci dotyczy tylko fresku "Sąd ostateczny". Na 778 stronach dzieła, umieszczono 270 000 zdjęć wykonanych pod osłoną 65-u nocy, a kluczowe freski odwzorowano w skali 1:1. Ukazało się jedynie 1999 egzemplarzy numerowanych, z czego na całą Polskę przypada 50. 


Mając pewność, że w środowisku Bydgoszczy i regionu znajduje się wiele osób zainteresowanych sztuką, czujemy się zobowiązani do pozyskania tego pomnikowego albumu do naszych zbiorów. Biblioteka ma możliwość prezentacji księgi i jednocześnie jej właściwego przechowywania oraz użytkowania. Dzieło to może służyć szerokiej publiczności i stanowić przedmiot dyskusji nie tylko na temat twórczości Michała Anioła i innych autorów malowidła, ale także duchowości i obyczajów ludzi Renesansu. Niestety, koszt przedsięwzięcia jest olbrzymi. To 55 tys. zł. Bez wsparcia osób i firm, którym zależałoby, aby album znajdował się w Bydgoszczy, nie będzie szans powodzenia. Starania Biblioteki wspiera Grupa Goldenmark SA., która jest dystrybutorem publikacji na Polskę. 

Chętnych do wsparcia projektu zachęcamy do kontaktu z Biblioteką UKW i zapoznaniem się z dokumentem.

WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz