1 października 2018

Otwarcie wystawy pasteli Joanny Strzeleckiej-Traczykowskiej


Galeria Biblioteki UKW w środowy wieczór 26 września, otworzyła dla zwiedzających wystawę pasteli Joanny Strzeleckiej-Traczykowskiej pt. „Wewnętrzne pejzaże”.

Wernisaż poprowadziła z-ca dyrektora Biblioteki UKW Barbara Maklakiewicz.Słowo o autorce i jej drodze artystycznej wygłosiła Anna Kroplewska-Gajewska - historyk sztuki, muzealnik, autorka wielu wystaw, tekstów o sztuce i katalogów. Prace, które zostały zaprezentowane pochodzą z początku lat 90-tych.  Lata te artystka poświęciła na poszukiwanie formy, koloru, a twórczością nawiązywała do natury. „Im bliżej naszego czasu,  Joanna dąży do syntezy, prezentowania własnych światów, przemyśleń. Obserwujemy w jej twórczości odchodzenie od natury dziewiczej, a bardziej skupia się na syntezie uczuć, przeżyć. Jest to twórczość nastroju, który można dostrzec w bardzo jasnych i delikatnych pracach, ale również w mocnych i ciemnych kolorystycznie dziełach.” -  dodała Pani Anna. Powiedziała również, że twórczość malarki otwiera przed nami przestrzenie i inny świat poprzez namalowane tunele, okna, bramy. Tu jest nowa, odmienna i głęboka rzeczywistość. Pozostawia nam przestrzeń do własnych przemyśleń i przeżyć. Podsumowując podkreśliła, że jest to twórczość niezwykle różnorodna, medytacyjna, o niezwykle wysublimowanym kolorze.  Malarstwo pełne muzyki, zadumy i spokoju. 
        
Joanna Srzelecka-Traczykowska wspominała czasy liceum, nauczycieli, koleżanki z czasów studiów, instytucje, w których pracowała. Po 40. latach satysfakcjonującej pracy „w końcu znalazłam czas na własną twórczość”. O swoje sztuce powiedziała, że są to przemyślenia na temat naszej rzeczywistości, życia, przechodzenia oraz szukania tej innej, nieznanej rzeczywistości.Specjalnie na tę okoliczność napisała i odczytała wiersz Barbara Jendrzejewska – poetka, pisarka, dziennikarka i animatorka kultury, która prowadzi cieszące się wielką popularnością, cykliczne spotkania w Kawiarni Literackiej Domu Kultury „Modraczek”.  Tradycyjnie po części oficjalnej, goście mogli oddać się kontemplacji prac Joanny Strzeleckiej-Traczykowskiej oraz osobiście porozmawiać z artystką.WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza