13 maja 2021

Zasoby biblioteki oczami studentki UKW - część VIII: Czym jest Google Scholar?


Przez kilka kolejnych tygodni publikować będziemy artykuły napisane przez Katarzynę Dębińską, studentkę dziennikarstwa i komunikacji społecznej UKW. Będą one dotyczyć e-zasobów i baz danych, w których wg studentki, przyszli dziennikarze znajdą ciekawe i godne polecenia materiały.


Zapraszamy do lektury :)

Czym jest Google Scholar?




Wyszukiwarka Google jest wszystkim na pewno świetnie znana i nie trzeba jej przedstawiać. Większość z nas korzystała też z innych usług Google, takich jak Gmail, Grafika, Dysk, Mapy czy Tłumacz. Jednakże tego samego nie można powiedzieć o brzmiącym już bardziej tajemniczo Google Scholar, mimo że funkcja ta istnieje już od 2004 roku.

Powszechnym działaniem jest wyszukiwanie na głównej stronie Google dostępnych w Internecie książek, dokumentów oraz artykułów, które są nam w danym momencie potrzebne. Niestety często musimy wcześniej przebrnąć przez masę niezwiązanych z tematem wyszukań, które z publikacją literacką mogą mieć niewiele wspólnego. Tu z pomocą przychodzi właśnie Google Scholar.

Platforma pozwala na wyszukiwanie wyłącznie literatury naukowej w każdym dowolnym języku. Możemy tam znaleźć nie tylko książki i artykuły, ale również opinie sądowe, wydania akademickie czy repozytoria. Pokazują się tam również ważne cytaty z danych publikacji. Istnieje możliwość dodania konkretnego działa do Mojej Biblioteki, gdzie z łatwością będziemy mogli przechowywać te dla nas ciekawsze i ważniejsze, bez potrzeby zajmowania miejsca w pamięci komputera.


Wyszukiwarka działa tak samo, jak to znany z głównej strony Google, z małymi różnicami w przypadku prezentowania wyników. Jak widać na zdjęciu, na początku każdego tytułu znajduje się informacja jakiego typu jest to publikacja, a obok możemy zobaczyć w jakim formacie jest dostępna. Warto też nadmienić, iż w przeciwieństwie do pozostałych elektronicznym bibliotek, które wyświetlają wyszukiwania alfabetycznie, Google Scholar korzysta z systemu rankingu i na pierwszych pozycjach pokazuje to, co zostało najlepiej ocenione przez publikę.


Oczywiście możemy także skorzystać z wyszukiwania zaawansowanego, które znajdziemy po kliknięciu w trzy poziome kreski obok napisu „Google Scholar” w lewym górnym rogu. Znajdziemy tam też dostęp do naszego profilu, biblioteki, alertów (możemy zapisać konkretną frazę i dostawać powiadomienia na maila, kiedy tylko pojawią się nowe publikacje z nią związane) i danych.


Szukanie zaawansowane pozwoli nam zawęzić pole wyszukiwań do tych, którego dla przykładu zawierają dane słowa lub wyrażenia, czy też są ich pozbawione. Możemy przeszukać wyłącznie prace konkretnego autora, opublikowana na łamach jednego czasopisma czy w danym okresie.

Tak jak w przypadku oryginalnej wyszukiwarki Google, użytkowanie Google Scholar jest proste w obsłudze, oferuje bogaty zbiór publikacji i pozwala na skorzystanie z prac pochodzących z całego świata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz