21 kwietnia 2023

Prelekcje i wystawa w Bibliotece z okazji Bydgoskiego Roku Andrzeja Szwalbego - relacja



Z okazji Bydgoskiego Roku Andrzeja Szwalbego, Biblioteka UKW postanowiła włączyć się w obchody i zorganizowała spotkanie pod tytułem: Andrzej Szwalbe Wielki „Budowniczy” Bydgoszczy, które odbyło się 18 kwietnia 2023 r. w Sali Pamięci Bydgoszczan. Na wydarzeniu gościliśmy m.in.: Konsula honorowego Węgier w Bydgoszczy Marka Pietrzaka, współzałożyciela oraz członka Stowarzyszenia im. Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo” Andrzeja Adamskiego, przedstawiciela Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Krzysztofa Klapkę oraz wielu mieszkańców naszego miasta, w tym  młodzież m.in. ze Zespołu Szkół Samochodowych, III i XI Liceum Ogólnokształcącego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Gości przywitała Dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka-Mączyńska, spotkanie poprowadziła Katarzyna Mrotek, kurator wystawy.




W ramach wydarzenia odbyły się trzy prelekcje, a prelegentami byli: prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski, emerytowany pracownik UKW, dyrektor ówczesnej Katedry Historii, potem Instytutu Historii, a także dziekan Wydziału Humanistycznego, obecnie wykładowca na WSG, który przybliżył nam temat działalności Andrzeja Szwalbego na rzecz rozwoju bydgoskiej humanistyki, następnie dr Agnieszka Wysocka z Katedry Historii XIX wieku, Wydziału Historii UKW, opowiedziała o bydgoskich gmachach i budynkach w koncepcji Andrzeja Szwalbego, a część wykładową zamknęła dr Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, profesor Akademii Muzycznej, kierownik Pracowni Kultury Muzycznej Pomorza i Kujaw, działającej przy Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku, która przeniosła nas do świata muzycznych idei Andrzeja Szwalbego. Prelegentom wręczono upominki przygotowane przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oraz Urząd Miasta Bydgoszczy.




Wydarzeniu towarzyszyło motto, będące słowami Andrzeja Szwalbego: „Gdy spaceruję ulicami, rozmyślam, co mógłbym dla mojego miasta zrobić...”, i okazuje się, że przedsięwzięć, których Szwalbe był inicjatorem, organizatorem lub współorganizatorem, w które był bezpośrednio zaangażowany i które z sukcesem zostały zrealizowane jest bardzo dużo, m.in.: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego, Bydgoskie Towarzystwo Naukowe, Opera Nova, orkiestra kameralna Capella Bydgostiensis pro Musica Antiqua, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal i Kongres Muzykologiczny MAEO, Galeria Miejska bwa, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego, pomniki znanych kompozytorów w parku im. Jana Kochanowskiego, konkursy pianistyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego, kolekcja zabytkowych fortepianów i pianin, kolekcja instrumentów historycznych, kolekcja gobelinów, kolekcja rzeźb-portretów polskich i zagranicznych kompozytorów.


Do tych działań można również dopisać Jego ogromne zaangażowanie w realizację idei powołania Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz naukowej Biblioteki, która byłaby nie tylko wsparciem dla nowo rodzącej się uczelni, ale również dla całego środowiska naukowego Bydgoszczy. I temu właśnie zagadnieniu poświęcona została wystawa, którą zatytułowano: Przywróćmy w Bydgoszczy pierwszeństwo nauce… - Andrzeja Szwalbego idea bydgoskiego uniwersytetu i jego biblioteki.


Na całość wystawy składają się zarówno plansze, jak również eksponaty oraz różnego rodzaju dokumenty, publikacje i artykuły, które zostały umieszczone w gablotach.

Trzy plansze dotyczą zaangażowania Andrzeja Szwalbego w powołanie bydgoskiego uniwersytetu, również Jego koncepcji i wizji przyszłej uczelni. Szwalbe pisał o tym nie tylko artykuły i felietony do gazet i czasopism, ale również korespondował w tej sprawie z ludźmi nauki, kultury, do władz uczelni, włodarzy miejskich, wojewódzkich, państwowych, jak również kościelnych. Na planszach znajdziemy więc liczne fragmenty tych listów oraz artykułów.


Kolejna plansza poświęcona jest idei wybudowania uniwersyteckiej biblioteki. W zacytowanych fragmentach znaleźć można nie tylko to, w jaki sposób promował ideę wybudowania biblioteki, ale również jaką miał wizję jej wyglądu oraz zagospodarowania wewnątrz.

Ostatnie dwie plansze dotyczą książek, których był wielkim miłośnikiem już od najmłodszych lat. Dowiemy się co czytała mu mama, jak był dzieckiem, jakie książki były jego ulubionymi lekturami kiedy był młodzieńcem oraz czyich dzieł był miłośnikiem i kolekcjonerem.


W gablotach umieszczono oryginały lub kopie oryginalnych maszynopisów oraz ręcznie pisanych listów Szwalbego. Materiały te pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego w Bydgoszczy oraz prywatnych kolekcji: Konsula honorowego Węgier w Bydgoszczy Marka Pietrzaka, który w latach 1999-2005 był Prezesem Zarządu Fundacji ds. powołania uniwersytetu w Bydgoszczy oraz Prof. dr. hab. Józefa Banaszaka, który w latach 1996-1999 był Rektorem WSP. Wystawę tworzą również dokumenty, korespondencja i artykuły napisane przez Szwalbego, ale także jemu poświęcone publikacje, artykuły oraz prasa. Wystawę uświetniły m.in. takie eksponaty jak: teczka, laseczka oraz batuta Szwalbego, udostępnione (do 20.04.2023 r.) dzięki uprzejmości Andrzeja Gawrońskiego, opiekuna tych artefaktów zdeponowanych w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku oraz oryginalny, w skali 1:10, gipsowy projekt rzeźby Andrzeja Szwalbego, którego właściwy posąg stoi przed Filharmonią Pomorską, autorstwa Michała Kubiaka.





Dzięki uprzejmości Pan Andrzeja Adamskiego, goście zostali obdarowani przygotowanymi na okoliczność Bydgoskiego Roku Andrzeja Szwalbego pocztówkami, podpieczętowanymi okolicznosciową pieczęcią z wizerunkiem Andrzeja Szwalbego.


Wystawa będzie czynna do końca roku kalendarzowego w wyznaczonych terminach, o których będziemy informować na stronie biblioteki oraz naszym Facebooku. Więcej informacji pod adresem mailowym: katarzyna.mrotek@ukw.edu.pl

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy do Biblioteki UKW!






Więcej zdjęć - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz