19 maja 2023

Tydzień Bibliotek w Bibliotece UKW - relacja



„XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek” już za nami.

W tym roku odbył się w dniach 8-15 maja pod hasłem „Moja Twoja Nasza Biblioteka!”

Z tej okazji Biblioteka UKW przygotowała mnóstwo spotkań: prezentacje, wykłady oraz drzwi otwarte.

Pierwszy dzień „Tygodnia Bibliotek” zainaugurowała Dyrektor Biblioteki UKW dr Aldona Chlewicka-Mączyńska wykładem pod tytułem „Niezwykłe historie ze starych pocztówek". Prezentacja miała na celu przedstawienie serii archiwalnych okazów pochodzących z prywatnych kolekcji przekazanych do Zbiorów Specjalnych naszej Biblioteki. Wśród najcenniejszych znalazły się pocztówki należące do aktorki Stanisławy Karbowskiej oraz nabytki znakomitego rzeźbiarza Antoniego Madejskiego. Inne kartki zachwyciły piękną szatą graficzną i wyjątkową treścią.



Tego dnia mogliśmy również obejrzeć ciekawą prezentację naszego kolegi dr. Kazimierza Adamczyka z Ogólnopolskiego Wyjazdu Studyjnego Bibliotekarzy do Biblioteki Narodowej w Belgii i Biblioteki Publicznej w Holandii. Spotkanie wzbogaciły również fotografie zabytków Brugii i Gandawy oraz Muzeum Plantin-Moretus w Antwerpii.


Następnie zostaliśmy zaproszeni przez naszą koleżankę mgr Justynę Kubiak na „Imieniny u poetki, czyli… spotkanie z poezją Jadwigi Tyrankiewicz”, podczas którego mogliśmy bliżej zapoznać się z sylwetką oraz twórczością bydgoskiej poetki. W tym roku nasza jubilatka obchodziłaby 100. rocznicę swoich urodzin.


Środa, kolejny dzień „Tygodnia Bibliotek” również obfitował w nie lada atrakcje. 
Koleżanki z Biblioteki Psychologicznej zaprosiły wszystkich chętnych na spotkanie „Po drugiej stronie lady”, czyli na zwiedzicie zakamarków „Biblioteki na Staffa”, a które na co dzień nie są dostępne dla czytelników. 


Podczas pierwszego spotkania nasza koleżanka mgr Izabela Zając zabrała nas w historyczną podróż prezentując starożytne, średniowieczne i nowożytne najpiękniejsze biblioteki świata oraz ich cenne zbiory. Wykład ten przybliżył powstanie i działalność wybranych bibliotek oraz ich wpływ na rozwój kultury, filozofii i nauki.


Tuż po historycznych wojażach nasza koleżanka mgr Anna Dąbka-Dreżewska porwała nas do świata filmu. Zaprezentowała nam pokaz „Książki, które zachwyciły świat i zainspirowały twórców filmu”. W prezentacji omówione zostały sylwetki autorów oraz ekranizacje wybranych tytułów.



W godzinach popołudniowych swój wykład wygłosiła prof. dr hab. Małgorzata Święcicka. Wystąpienie dotyczyło: „Różnorodności stylowej tekstu literackiego w kontekście czytelniczym”.



Kolejnego dnia wraz z panią dr Moniką Deją z Wydziału Psychologii naszego uniwersytetu wyruszyliśmy w wirtualną podróż do Kenii. Wykład ten prezentował osobiste wspomnienia oraz poruszające historie, których była świadkiem podczas pobytu w ośrodku szkolnym w Kenii. Placówka daje schronienie i zapewnia edukację sześciuset sierotom i dzieciom z najbiedniejszych rodzin w wiosce Mitungu.


Zaraz po wykładzie pani M. Deji mogliśmy uczestniczyć w kolejnej podróży - tym razem wyruszyliśmy do Biblioteki Psychologicznej UKW.

„Jak to się zaczęło, czyli początki Biblioteki na Wydziale Psychologii UKW” – to tytuł prezentacji naszej koleżanki mgr Kasi Gąsior, która przybliżyła historię Wydziału Psychologii naszego uniwersytetu oraz Biblioteki Psychologicznej - opowiedziała o jej pierwszych założycielkach oraz metamorfozie, jaką przeszedł budynek.


Prezentacja mgr Katarzyny Gąsior i mgr Małgorzaty Olech-Siuchnińska „Szymborska piórem Bibliotekarzy UKW” otworzyła kolejny dzień „Tygodnia Bibliotek”. Z okazji Roku Wisławy Szymborskiej, koleżanki przygotowały wykład na temat twórczości poetki, a także zaprezentowały tomik wybranych i wykaligrafowanych przez naszych bibliotekarzy wierszy noblistki.


W piątek mogliśmy uczestniczyć w prezentacji „Słynni ludzie - nieznani bibliotekarze” - przygotowanej przez mgr Izabelę Zając. Pokaz przybliżył sylwetki sławnych ludzi, o których powszechnie nie jest wiadomo, że w swojej zawodowej karierze pracowali również w bibliotece, czyli byli naszymi „kolegami po fachu”.


W sobotę 13 maja w Bibliotece UKW w ramach Nocy Muzeów miało miejsce otwarcie wystawy sztuki współczesnej „World Urban Art Night 2023”.


Podczas wernisażu odbył się performance „Czy siedzi w Tobie Herostrates?” (w nawiązaniu do opowiadania J. P. Sartre’a), sztuki Grupy Twożywo oraz tekstów J. Pijarowskiego (twórcy festiwalu). Prezentowane były również prace znamienitych artystów takich jak: Alexander Rodin, Peter Missing, Shepard Fairey, Kash Art by Kastellan, Omels, Tomo77, Gu-Thang Clan, TOPE, Elus czy Mariusz Libel, który wraz z Krzysztofem Sidorkiem tworzy duet artystyczny Twożywo.


Wyjątkowości tegorocznej Nocy Muzeów dodała obecność młodego artysty Christophera Tschernatsch’a – studenta Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Berlinie, który na żywo malował obraz.


W poniedziałek 15 maja, ostatniego dnia „Tygodnia Bibliotek” mgr Katarzyna Mrotek przygotowała wykład na temat „30 lat działalności wystawienniczej Biblioteki UKW”. W trakcie prezentacji mogliśmy posłuchać o początkach organizowania wystaw, wernisaży i spotkań kulturalnych w naszej Bibliotece od początku jej istnienia czyli od 1969 roku. 


Wielkie podziękowania należą się tu organizatorce i inicjatorce cyklu „W bibliotece o sztuce” mgr Barbarze Maklakiewicz, który miał swoją autorską formułę. Spotkania połączone z wernisażem były okazją do poznania sylwetek zaproszonych artystów, ich warsztatu artystycznego czy źródeł inspiracji. Na wernisaże byli również zapraszani znani bydgoscy krytycy i historycy sztuki (m.in. Hanna Strychalska, Anna Kroplewska-Gajewska), właściciele galerii autorskich (np. Jacek Soliński, Jan Kaja, Elżbieta Kantorek) czy profesorowie UKW (Piotr Siemaszko), których prelekcje były znakomitym wprowadzeniem w klimat prezentowanej twórczości. Pięknym akcentem była także oprawa muzyczna tych spotkań.


Każdego dnia „Tygodnia Bibliotek” studenci oraz pracownicy naukowi mogli korzystać z szeregu konsultacji przygotowanych przez Oddział Informacji Naukowej dotyczących miedzy innymi cyfrowych źródeł informacji, sporządzaniu analiz bibliometrycznych, tematycznych zestawień bibliograficznych, Otwartego Dostępu – Uniwersyteckiemu Repozytorium i Platformy Czasopism oraz zagadnieniom Planu Zarządzania Danymi przy wnioskach konkursowych do NCN.

Nasz Tydzień Bibliotek zakończyła prezentacja filmiku: Z cyklu Marginalia i zapiski – Dykteryjka 3 „Euzebiusz z Cezarei – Historia ecclesiastica” - koleżanek Justyny Kubiak i Olgi Cuske, który możecie obejrzeć na YouTube UKW (playlista Biblioteka).


Tegoroczny „Tydzień Bibliotek” obfitował w liczne wykłady, spotkania , wernisaże i drzwi otwarte. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili za zainteresowanie naszymi wydarzeniami oraz ich twórcom za przygotowanie ciekawego programu. Do zobaczenia za rok w takim samym albo liczniejszym gronie.

Zapraszamy na obszerniejszą fotorelację TUTAJ.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz