21 maja 2021

Zasoby biblioteki oczami studentki UKW - część IX: Jak korzystać z katalogu centralnego NUKAT?



Przez kilka kolejnych tygodni publikować będziemy artykuły napisane przez Katarzynę Dębińską, studentkę dziennikarstwa i komunikacji społecznej UKW. Będą one dotyczyć e-zasobów i baz danych, w których wg studentki, przyszli dziennikarze znajdą ciekawe i godne polecenia materiały.

Zapraszamy do lektury :)

Jak korzystać z katalogu centralnego NUKAT?



Tym razem przedstawimy Wam już ostatni wybrany przez nas zbiór zasobów cyfrowych, czyli katalog centralny Nukat. Zawiera on zbiory polskich bibliotek naukowych i akademickich. W opisie wszystkich dokumentów umieszczonych w bazie znajduje się lista bibliotek, w których można ów dokument znaleźć. Dotrzeć do niego można jak zawsze przez zakładkę E-zasoby na stronie Biblioteki UKW. Odnośnik znajduje się na podstronie Bazy bibliograficzne.

Strona główna katalogu przenosi nas od razu do najprostszej wersji wyszukiwarki, gdzie wystarczy wpisać interesujące nas hasło i skorzystać z dostępnych w lewej kolumnie kategorii, dotyczących tematu dokumentu, roku czy miejsca wydania lub typu, ale również dopisać kolejne słowo, aby zawęzić pulę wyszukiwań.


Inną możliwością jest kliknięcie na pasku na górze strony zakładki „Wyszukiwanie”, gdzie możemy wybrać spośród dwóch opcji: zaawansowane lub przeglądanie wg twórców, tytułów, tematów.




Po zdecydowaniu się na pierwszą z nich, ukazuje nam się obszerny zakres opcji, z których możemy skorzystać, by wygodniej i szybciej znaleźć to, co nas interesuje.

Najpierw możemy wybrać jakie słowa są kluczowe do wyszukania danego dokumentu oraz gdzie się one znajdują, np. w tytule, temacie, gatunku czy numerach systemowych. Mogą one zawierać wszystkie słowa, całą frazę, przynajmniej jedno ze słów lub nie zwierać żadnego.

Drugą z zaawansowanych opcji jest wybór filtrów. Nukat oferuje jeden z bardziej szczegółowych i rozbudowanych systemów, pozwalając na zawężenie wyszukiwania niemalże w każdym aspekcie. Poza dobrze znanymi opcjami (m.in. język czy data), mamy też do dyspozycji np. wybór imprezy, z której pochodzą poszukiwane dokumenty; formę ich zapisu; zawarte w nich ilustracje, takie jak mapy, portrety czy wykresy; grupę odbiorców, dla której przeznaczony jest dokument; formę literacką oraz wiele innych.


Jeśli jednak nie potrzebujemy aż tak skrupulatnych rezultatów wyszukiwania, możemy wybrać drugą zakładkę. Ogranicza się ona do przeszukiwania wyłącznie pól „twórca”, „tytuł” i „temat”. Jako rodzaj wyszukiwania również dostajemy tylko dwie opcje – pole może zawierać dane słowo lub się od niego zaczynać.

Poza dostępnymi opcjami wyszukiwania, na pasku na górze strony możemy też znaleźć dostęp do historii dokumentów, które przeglądaliśmy oraz schowek, gdzie możemy zapisać konkretne dokumenty wraz z naszymi notatkami na ich temat. W razie problemów z użytkowaniem katalogu, Nukat oferuje szczegółową instrukcję w zakładce „Pomoc”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz